Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Serı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Iyilik Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak yine aynı kurumun Dış İlişkiler Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden izinli olmuştur. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Katkısızlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Elan sonra öğretim görevlisi olarak bilimsel niteliği olan meslekına temellamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları ortada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 yılları ortada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Heyet Tıp ve Esenlik Bilimleri Terbiye Konseyi Temelkanlığı, UMEMPS (Vasat Gün doğusu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) reislik ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Ser Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 yılından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği El Kurulunda yer almaktadır. Temelkanlığını da yapmış olduğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri uzmanından biri olarak kabul edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “ileri yarıyıl temelkanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda bakım etmiş olduğu iki senenin böylece 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA temelkanlığı görevini Kul’li Prof. ErrolAlden’dan fiilen ahit almıştır. Hatta Iyilik Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Temelkanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak yer yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir