Baharat

Kökleşik Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar şimendifer. Baharat, köklü geçkini ile Türk oymak kültürünün merkezinde durum almaktadır. Baharat veya anne gereç olarak yemeklerde, şirinlarda, turşularda, reçellerde özellikle cereyan etmek üzere pek çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine has özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çtay bahar genel olarak her yemekte uygunluklarına gereğince kullanılmaktadır. Baharatları oymak pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. şayeste yemeklerde yakın oranlarda kullanabildiğiniz dönem, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi esenlar. üste tabiatın kaynağından mevrut baharatların iyileştirici tesiri evetğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme fail en esenlıklı besinlerin başında hasılat. Tüm bu özelliklerin taliı rabıta yemeklerinizi beş on tebdil etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, lezzet, nitelik veya tasarruf amacı kabilinden farklı alanlara gereğince farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yakın bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat isimleri, hazırlanışlarındaki anne dahişenle elden ilişkili olma eğilimindedir. Taban olarak bahar çeşitleri fiziksel özelliklerine gereğince türap, kuru ve taneli cereyan etmek üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilindik en yaygın baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü bahar aynı zamanda şirinlıkları ile bilinir fakat yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok yaygın oldukları bağırsakin bağırsaklerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi alelumum safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve alelumum oymak pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar koca ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar taam ve bağırsakeceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı bağırsakecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş türap baharatlar beyninde üçüncü nitelik sınıflandırmasına malik olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçtuzak, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin taliı rabıta yeryüzünde daha pek çok bahar bulunmaktadır. Gördüğünüz kabilinden baharatlar, farklı mimariları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. üste temelı baharatlar anne sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmalarının gerçek nedeni hiç şüphesiz seyrek olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetisevinçli ve özel iş mucip kaba ve incitici tatlar oldukları bağırsakin çoğunlukla değersiz miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter kabilinden baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem nispeten şifalı hem de özellikle şirinlarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori haricinde değerlendirilebilecek öbür baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, birden lüks baharın mutabık oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. çoklukla ete lezzet bindirmek kabilinden yalnızçlarla kullanılmaktadır. üste bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce pir baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çtay bahar Türk mutfağında çok ömre bedel bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Küçük asya sınırları zarfında en yaygın kullanılan tatlar beyninde durum almakta ve nedeniyle Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Kesif kullanımları dolayısıyla yiyeceklerde yemeden içmeden nüans edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört makam artırırlar. Küçük asya mutfağında son mertebe uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çtay, alelumum bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Gün doğusu ve Güneydoğu Küçük asya mutfağında önemli bir yere malik olan türap veya pul kabilinden biber bazlı baharatlar yemeden içmeden yemeden içmeden bütün yemeklerin anne malzemesidir. Üretimi bağırsakin cıcık biberi adı verilen özel bir biber türü mucip bu bahar türü, esenlıklı mimarisıyla da çekmece dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Sağlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, uzvi bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi gerçek bahar beyninde durum alan hem de Güneydoğu Küçük asya ile özdeşlesevinçli ve biber özü bağırsakaziz bir öbür bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının cevahirı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, öbür biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle yemeden içmeden nüans edilir. üste kötülığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu derece özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan fakat farklı bir mimariya malik olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda alelumum aş ve zeytinyağı ile tüketilen esenlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk getirmek bağırsakin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Küçük asya mutfağının yıldızı Seven Spices
Yedi baharın belki de en bilindik üyesi olan karabiber, hem pare hem de türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz zehir et ürünlerinde elden pişmiş gıdaların üzerine konularak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, sıcak iklimlerde yetisevinçli karabiberlerden mimarilır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabilinden ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları dolayısıyla karabiber üretimi bağırsakin mükemmeldir. üste yiyecekğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin gerçek yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı tarafü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle makul miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar beyninde bir farklı yıldız olan kekik, geniş bir tasarruf alanı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları zarfında iyi oranda yetişmesi, kekiğin birkötü varyasyonda kullanılmasının anne sebebidir. Dirimlik söz konusu evetğunda, birkötü katkısı olan kişioğlu varlık sistemi bağırsakin iyidir. Kekik otu kabilinden temelı çay türleri hasetn sonunda yorgunluğu izale etmek bağırsakin çok gelebilir. Bir öbür bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri evetğu bağırsakin Küçük asya’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu bahar yemeden içmeden yemeden içmeden her yemekte kullanılabilir. Baharatın bağırsakindeki esanslara bağlamlı olarak farklı özetlara çok gelebilmektedir. Bu açıdan bağırsakerik ve hammaddelere gereğince uzmanlardan payanda alarak ürünleri dağıtırken tasarruf önerilerine uyabilirsiniz.

Lüp gerçek direği olan bahar çeşitleri ve ocaklık kullanımları, yakın orantıda ve yakın oranda kullanıldığında her yaştan kullanıcıya çok gelebilir.

Olağandışı ve karanlık baharatlar
Sayımsız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın taliı rabıta karışım mimarisına malik olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini tuzakıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, alelumum birkaç baharın ve bu baharatlara zevcelik fail aromatik otların karışımıdır. Oldukça popüler olan bu karışımlar hem pratik hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği dolayısıyla adından sık sık söz ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü dolgun ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her dönem taliınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi serica baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin anne maddesi kişniştir. Fakat birkötü farklı bahar bağırsakerir. Türk köftesine adını veren en gerçek maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap kabilinden yiyeceklerde yaygın olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda lezzet bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem de yiyecekleri daha hızlı sindirir ve esenlıklı bir oymak yersiniz. Bir öbür karanlık bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Ilişikşi tadı sayesinde özellikle salatalar bağırsakin uygundur. Fakat sumak baharı alelumum salatalarda, çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Hangi abşların katıksız özlerinde antioksidan bağırsakerdiğini kaygı ediyorsanız ürün kiminda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir