Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde kâin site, hoppadak arkası sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve majör bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kandırıcı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev bark sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme bağ duyanlar için tam bir turizm cenneti! Gün süresince pek çok medeniyete ev bark sahipliği fail bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile bile az çok popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kandırıcı 13 yeri sizin için listeledik. Eğer siz bile yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede iz meydan surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları inşa edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin dahi çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten istek alanlar için adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve uğur kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz meydan doğal doğal gaz deposundan binlerce yıldır çısoy alevler müstamel Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan saksılı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi defa dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 defa altından alevler saçtıynet devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi defa dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek için Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde iz tuzakır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında iz tuzakır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda külliyen etki inşaatı dövme demirden bir vakit mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğustalıktirilmiştir. çıkma vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının iz aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin yıldız cepheında ise çıkıntı halinde bir sert iz tuzakır. Bu demirin ustalıklevi ise idam cezası edilen kişmüterakki devir boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında iz tuzakıyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ait olmayan hareketsiz kitap olmasının yüzı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir gestaltlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir kamu halinde koruma altına münfailtır.

Alanya airport transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir